F1 2018 - Ricciardo (Red Bull) Surprise a câștigat Marele Premiu al Chinei - Formula 1
1 Formula

Victoria neașteptată pentru Riccardo și Red Bull la Marele Premiu al Chinei de la Shanghai: datorită mașinii de siguranță și strategiei excelente

Riccardo surprinzător de câștigat GP China a Shanghai - al treilea proces F1 lume 2018 - cu Taur rosu, o cursă plină de întorsături (în a doua jumătate), câștigată prin intervenție masina de siguranta - a intrat pe pistă în turul 32 după contactul dintre doi piloti Toro Rosso (Pierre Gasti e Brandon Hartley) - și strategia impecabilă a inginerilor echipei austriece.

În spatele șoferului australian Valtteri Bottas (2 ° C Mercedes) ȘI Kimi Raikkonen (3 ° C Ferrari). Cu toate acestea, o cursă de uitat Sebastian Vettel: a început din pole și în primul pit stop a fost agresat de Bottas, a pierdut poziția din cauza intrării masina de siguranta și a terminat pe locul 8 cu o mașină avariată Max Verstappen.

Campionatul Mondial F1 2018 - Marele Premiu al Chinei: rapoarte

Kimi Raikkonen (Ferrari)

Il GP China 2018 di Kimi Raikkonen Pe scurt: sâmbătă cucerește primul rând, la început este tras de Vettel, iar după câteva ture este împins înapoi de perete. Ferrari amână pauza și fugi cu anvelopele gata să-l încetinească pe Bottas și astfel să permită coechipierului său să se întoarcă. Dar asta nu este tot: când masina de siguranta nu este invitat la gropi să se schimbe autobuz precum au făcut șoferii Red Bull. În ciuda acestui ghinion, el se închide pe poziția a treia și ocupă al doilea podium în primele trei curse ale sezonului: dintr-o rundă de aplauze.

Daniel Riccardo (Red Bull)

Riccardo a câștigat victoria la fel de succes pe cât a fost căutată. În ciuda faptului că se afla în aceleași condiții ca și tovarășul Verstappen, a reușit să triumfe realizând - spre deosebire de colegul său, la fel de elegant în dueluri ca un hipopotam într-un magazin de oală - depășiri foarte curate. Merită o mașină mai competitivă

Valtteri Bottas (Mercedes)

A Shanghai am văzut foarte bine Valtteri Bottas: la început, subliniază aspru Vettel, iar la pit stop reușește să ajungă în prima poziție, profitând de încetineala excesivă a mecanicii Ferrari... El reușește să țină pasul cu rivalul său german, în ciuda încetinirii și intrării pe piață a lui Raikkonen masina de siguranta dar poate face puțin împotriva lui Riccardo cu anvelope noi. Pentru pilotul finlandez, acesta este al cincilea podium din ultimele șase curse desfășurate: nu e rău.

Lewis Hamilton (Mercedes)

Șapte pe buletin Lewis Hamilton, dar numai pentru că a reușit să muște 8 puncte de la Vettel în F1 lume 2018... Mai lent decât coechipierul său Bottas în calificare (pentru a doua cursă la rând), el nu pare să poată lupta niciodată pentru podium. Campionul mondial în exercițiu nu a câștigat Marele Premiu de aproape șase luni: se poate vorbi oficial de o criză.

Mercedes

Cea de-a treia cursă uscată câștigă pentru Mercedes dar și primul loc în F1 lume 2018 Constructorii au câștigat bani pe plasamente. Peretele jos nu are defecte în strategia lui Bottas (input masina de siguranta a început după ce finlandezul și Vettel au intrat în garaj), dar ar fi putut schimba anvelopele cel puțin la Hamilton.