F1 2019 - Verstappen câștigă Marele Premiu al Austriei (după ore) - Formula 1
1 Formula

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al Austriei înaintea lui Charles Leclerc, dar a trebuit trei ore pentru ca rezultatul să devină oficial.

Max Verstappen a câștigat cu Taur rosu il Marele Premiu al Austriei a Spielberg - a noua dovadă F1 lume 2019 - inainte de Charles Leclerc dar a trebuit să așteptați trei ore pentru ca rezultatul să fie oficial. Controversat depășire a șoferului olandez vs. al doilea ghid în turul 69 Ferrari de fapt, acest lucru a dus la o anchetă care a durat mai mult decât se aștepta.

Surse: Fotografie de Charles Coates / Getty Images

Credite: Fotografie de Mark Thompson / Getty Images

Credite: Fotografie de Lars Baron / Getty Images

Surse: Fotografie de Johannes Schedl / SEPA.Media / Getty Images

Succesul Ferstappen al Red Bull Ring coincide cu revenirea - dupa 13 ani - a monolocului motorizat. Honda pe treapta superioară a podiumului. De asemenea, merită menționat Lewis Hamilton din "troica" Mercedes opt luni mai târziu (al cincilea în spatele Sebastian Vettel) acesta este al nostru Antonio Giovinazzi zecea dinAlfa Romeo (primul șofer italian care a purtat ochelari după nouă ani: ultimul care a reușit Vitantonio Liuzzi în Marele Premiu al Coreei de Sud 2010).

Campionatul Mondial F1 2019 - Bilete pentru Marele Premiu al Austriei

Charles Leclerc (Ferrari)

Cea mai bună cursă de până acum (până acum) pentru Charles Leclerc: Sâmbătă a luat pole position, iar duminică a avut un start minunat și a condus cu încredere cursa înainte de a pierde în cea de-a 69-a tură împotriva nebunului Verstappen.

Al treilea podium consecutiv și cel mai bun loc în carieră: victoria va veni cu siguranță F1 lume 2019, rămâne doar să înțelegem când.

Max Verstappen (Red Bull)

Max Verstappen a fost fantastic: ieri a arătat cel mai bun rezultat al carierei sale (în al doilea rând, pilotul olandez nu a obținut niciodată pole-ul), iar astăzi, după un start teribil, când a pierdut șapte poziții, și-a revenit pentru a lua acasă victoria după o depășire controversată. .. împotriva lui Leclerc.

Ar merita o pedeapsă? Logic, nu, conform hotărârilor anterioare ale comisarilor, da. Nu contează: a meritat un triumf și a dovedit încă o dată că este un concurent rapid și stabil (18 Mari Premii la rând în „cinci”).

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lewis Hamilton în turul 22, a aruncat un podium solid în direcția vântului când a distrus aripa din față a lui Mercedes a lovit un post și, în a doua jumătate a Marelui Premiu, nu a putut merge atât de repede pe cât și-ar dori. Nu uitați că două puncte de penalizare de pe net (de la al doilea la al patrulea) au fost corectate pentru puncte de penalizare. Kimi Raikkonen în timpul calificării.

După zece curse la rând în „primele trei” lider F1 lume 2019 a ratat podiumul. În opinia noastră, acesta este doar un moment rău: să ne pregătim pentru dominația sa în două săptămâni la Marele Premiu de acasă.

Valtteri Bottas (Mercedes)

В Marele Premiu al Austriei distructiv pentru Mercedes Valtteri Bottas a salvat ziua terminând pe locul trei.

Un alt test specific pentru șoferul finlandez, care a terminat anul în mod constant în primii zece.

Ferrari

Nouă pentru cursa lui Leclerc, cinci pentru conducerea lui Vettel: probleme în timpul calificărilor, care l-au obligat pe șoferul german să pornească de la poziția a noua și o cursă perturbată în prima oprire în pit, când mecanicii Cavallino s-au trezit cu Seb în boxele fără cauciucuri pentru plimbare.

La Rossa nu a câștigat un Marele Premiu de peste opt luni: aceeași perioadă Taur rosu a câștigat două. Mai sunt multe de făcut ...