F1 - Verstappen a câștigat Marele Premiu al Mexicului 2018, Hamilton de cinci ori campion mondial - Formula 1
1 Formula

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Mexicului din 2018 cu Red Bull: cursa care i-a dat lui Lewis Hamilton al cincilea Campionat Mondial de F1.

Max Verstappen выиграл Marele Premiu al Mexicului с Taur rosu dar cele mai importante știri ale zilei sunt, fără îndoială Lewis Hamilton, al patrulea la linia de sosire după cursă, cu care să uit Mercedes și a terminat Campion mondial F1 pentru a cincea oară în carieră Juan Manuel Fangio.

Cursa din America Centrală aduce vești bune Ferrari: Echipa lui Maranello a revenit două mașini pe podium după trei luni (locul 2). Sebastian Vettel și 3 ° Kimi Raikkonen) și a redus diferența de la Mercedes (55 de puncte, dar foarte multe) în Cupa Constructorilor.

Campionatul Mondial F1 2018 - GP Mexic: rapoarte

Max Verstappen (Red Bull)

Un Marele Premiu al Mexicului perfect pentru Max Verstappen, primul și a reușit să câștige al treilea podium la rând și locul al patrulea în „primele trei” în ultimii cinci Grand Prix. Un succes datorat în mare parte unui început excelent.

Sebastian Vettel (Ferrari)

Meritat locul doi pentru Sebastian Vettel, s-a întors pe podium după doi medici dezamăgiți într-o cursă înaintată de două depășiri de Riccardo și Hamilton.

Daniel Riccardo (Red Bull)

10 pentru pole position-ul de ieri, 6 pentru cursa de astăzi: Riccardo a început prost, s-a recuperat bine, dar a fost nevoit să se retragă din nou din cauza problemelor de fiabilitate. Pilotul australian nu a urcat pe podium de cinci luni și ar fi câștigat un loc în primele trei astăzi.

Valtteri Bottas (Mercedes)

Probleme cu anvelopele precum Hamilton și rescriere imediat, dar și locul cinci pe care l-a acordat Mercedes zece puncte utile pentru Cupa Constructorilor. În general, este Marele Premiu al Mexicului di Valtteri Bottas, proaspăt din a zecea cursă la rând în „primele cinci”.

Taur rosu

Au trecut cinci ani (Vettel / Webber SUA 2013), care sunt doi Taur rosu nu au tras din primul rând. Astăzi victoria este meritată: îmi pare rău pentru mașina lui Riccardo, care pare a fi blestemată ...