Hamilton regele Franței: victoria sa la Paul Ricard – Formula 1
1 Formula

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Franței la Paul Ricard alături de Mercedes și a recuperat topul Campionatului Mondial de F1 din 2018.

Lewis Hamilton dominat Marele Premiu al Franței pe conturul Paul record с Mercedes termină înainte Max Verstappen (Taur rosu) ȘI Kimi Raikkonen (Ferrari) și a recâștigat primul loc în F1 lume 2018.

Cursa transalpină a fost caracterizată de un accident la start din cauza Sebastian Vettel (amendat cu 5 secunde și al cincilea la linia de sosire), care a deteriorat mașina unui inocent Valtteri Bottas (7).

Campionatul Mondial F1 2018 - Bilete pentru Marele Premiu al Franței

Lewis Hamilton (Mercedes)

Pole position, victorie în Marele Premiu al Franței și culmea F1 lume 2018 restaurat: weekend plin de satisfacție pentru Lewis Hamilton.

lui Mercedes astăzi a zburat și i-a permis să ia acasă al treilea succes în ultimele sale cinci curse.

Valtteri Bottas (Mercedes)

Fără contact cu Vettel Valtteri Bottas ar fi terminat cu ușurință pe locul doi.

Azi Mercedes a fost imbatabil și pilotul finlandez și-a pierdut binemeritatul podium.

Max Verstappen (Red Bull)

Max Verstappen a devenit oficial un șofer matur.

Pilotul olandez a luat un al doilea podium consecutiv fără să-l depășească și al treilea în primele trei în ultimele sale patru probe de Grand Prix. F1 lume 2018.

Kimi Raikkonen (Ferrari)

Pe podium - revenit după trei Grand Prix uscat - Kimi Raikkonen trebuie doar să mulțumească accidentului provocat de Vettel, care a deteriorat Marele Premiu al Franței Bottasa.

Cu toate acestea, Iceman a avut o cursă excelentă, regulată și specifică: pentru riderul scandinav, este a treia la rând din „Top XNUMX” din Franța și a cincea la rând din „Top XNUMX”.

Mercedes

Al Paul Ricard Mercedes ar fi meritat o paranteză, dar Vettel a distrus una dintre cele două săgeți de argint (săgețile lui Bottas).

Succesul lui Hamilton Franța coincide cu cel de-al 22-lea Grand Prix consecutiv, când cel puțin o mașină a echipei germane se află pe podium. Nu-i rău…