Test drive Shell Eco-marathon 2007: cea mai mare eficiență
Test Drive

Echipe din Danemarca, Franța, Țările de Jos și Norvegia au fost printre câștigătorii Shell Eco Marathon din acest an. Numărul mare de echipe de succes reflectă importanța tot mai mare a evenimentului, care a avut un record de 257 de participanți din 20 de țări.

„Rezultatele remarcabile ale participanților sunt o dovadă reală a entuziasmului în creștere pe care noua generație de ingineri îl pune în abordarea provocărilor legate de eficiența energetică și pentru realizarea unui viitor durabil”, a declarat Matthew Bateson, managerul de comunicații Shell pentru Europa.

prototipuri

Echipa La Joliverie din Sankt Petersburg. Joseph a câștigat din nou cursa prototip la Shell Eco-Marathon după ce a rupt obstacolul de 3 km. Echipa franceză care a câștigat cursa 000 a anului a câștigat cu un motor pe combustie internă pe benzină, menținându-și cea mai bună performanță în ultima zi a cursei. Studenții lui Joseph au înregistrat un rezultat de 2006 km pe litru de combustibil și au reușit astfel să-și depășească cei mai puternici concurenți ESTACA Levallois-Perret, tot din Franța (3039 km pe litru), și echipa Universității de Tehnologie din Tampere, Finlanda (2701 km pe litru).

O echipă de la Ecole Polytechnique Nantes (Franța) a obținut cel mai bun rezultat în competiția de prototip a celulelor cu hidrogen. Echipa franceză a reușit să depășească 2797 km cu echivalentul unui litru de combustibil și, cu o marjă foarte mică, să-și depășească concurenții germani Hochschule Offenburg de la Universitatea de Științe Aplicate (2716 km cu echivalentul unui litru de combustibil) și echipa Universității de tehnologie Chemnitz. km este echivalent cu un litru de combustibil). Trei prototipuri cu energie solară au concurat cu succes în Shell Eco-Marathon din acest an, echipa franceză de la liceul Louis Pasquet câștigând competiția.

Categoria „Concepte urbane”

DTU Roadrunners sunt de două ori câștigători la categoria Urban Concepts a Shell Ecomarathon. Echipa Danish University of Technology nu numai că a câștigat clasa Motoare cu ardere internă, dar a câștigat și premiul Urban Climate Protection Concepts. Și-a sărbătorit victoria cu participanții de la De Haagse Hogeschool, care au câștigat locul I la clasa elementelor cu hidrogen.

Premii speciale

Shell European Eco-Marathon din acest an a prezentat inovații tehnice și îmbunătățiri în design, siguranță și comunicații. Vedeta incontestabilă a ceremoniei speciale de decernare a premiilor a fost echipa de la Ostfold Halden University College, Norvegia, care concurează la categoria Urban Concepts. Designul mașinii echipei norvegiene seamănă cu o mașină de curse veche și a impresionat juriul prin caracterul practic și posibilitatea reală de producție în serie a modelului. Echipa de la Ostfold University College Halden s-a clasat pe primul loc la SKF Design Award cu elevii spanioli IES Alto Nolan Barredos-Asturias și a ajuns pe locul doi în spatele echipei Proto 100 IUT GMP din Toulouse la cel mai durabil premiu de design.

Echipa norvegiană a fost, de asemenea, onorată cu Shell Communications Prize și s-a clasat pe locul al doilea în Autosur Security Award pentru eforturile sale de conformare cu siguranța. Câștigătorul la categoria Siguranță a Shell Eco-Marathon a fost echipa colegiului francez Roger Claustres, Clermont-Ferrand. Premiul Bosch pentru Inovație a fost acordat echipei Universității Politehnice din Milano. Echipa italiană a impresionat juriul cu designul ambreiajului centrifug al mașinii.

Premiul social a fost acordat AFORP Drancy, Franța, pentru organizarea unei varietăți de inițiative educaționale recreative, inclusiv jocul inspirat Eco Marathon pentru toți alergătorii.

„Shell Eco-marathon 2007 a reușit cu adevărat să prezinte mașini reale concepute și prezentate de echipe de studenți pentru a arăta cum să transfere energie, tehnologie și inovație în viitor”, a adăugat Matthew Bateson.