F1 2019: Mercedes dublu tot în Azerbaidjan – Formula 1
1 Formula

Mercedes a marcat, de asemenea, o dublă la Baku (al patrulea în primele patru curse ale Campionatului Mondial F1 2019): Bottas primul în Marele Premiu al Azerbaidjanului, Hamilton al doilea și Vettel al treilea.

SURSE: Fotografie de Clive Mason / Getty Images

SURSE: Fotografie de Dan Istitene / Getty Images

SURSE: Fotografie de Mark Thompson / Getty Images

SURSE: Fotografie de Charles Coates / Getty Images

Chiar și în Baku am asistat la dominație Mercedes: în Întreprinderea de Stat Azerbaidjan - a patra etapă F1 lume 2019 - Echipa Germania a terminat pe locul XNUMX Doppietta la rând grație victoriei Valtteri Bottas (care a revenit în topul campionatului) și a terminat pe locul doi în Lewis Hamilton.

Încă o dezamăgire pentru Ferrari. Sebastian Vettel a terminat pe locul trei în cursa caucaziană, în timp ce Charles Leclerc – tot din cauza strategiei de penalty – a trebuit să se mulțumească cu locul cinci (plus un punct bonus de la plimbare rapida).

Campionatul Mondial F1 2019 - Marele Premiu al Azerbaidjanului: buletine

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas a fost perfect în Marele Premiu al Azerbaidjanului: La Baku Pilotul finlandez a dominat cu pole position, start bun, calendar excelent și apărare împotriva atacurilor lui Hamilton în finală.

Cea de-a doua victorie din ultimii patru Grand Prix coincide cu revenirea la echipa campionatului. F1 lume 2019.

Charles Leclerc (Ferrari)

Charles Leclerc – a trebuit să plece de pe poziția a 8-a din cauza unei greșeli grave în calificarea de sâmbătă – a avut o primă parte grozavă Marele Premiu al Azerbaidjanului utilizare ideală a anvelopelor medii (35 de ture, prea multe).

Pentru un șofer din Monaco (autorul cărții plimbare rapida în finală: are un punct bonus) este al patrulea Grand Prix consecutiv din primii cinci. Cu o altă strategie, probabil că ar fi putut urca pe podium ...

Sebastian Vettel (Ferrari)

Sebastian Vettel a făcut tot ce a putut, confirmând încă o dată că este cel mai rapid șofer care nu este Mercedes. După luptă autobuz soft sa cumpărat cu acoperire medie.

Primul Ghid Ferrari are un al doilea podium la rând și un al cincilea la rând în primii cinci, dar victoria a lipsit de mai bine de opt luni ...

Lewis Hamilton (Mercedes)

Un Marele Premiu al Azerbaidjanului subtext pentru Lewis Hamilton: Ieri l-a lăsat pe Bottas să-și explodeze pole position-ul, astăzi l-a lăsat pe coechipierul său să-l bată la început și nu pare să-l fi pus niciodată într-o criză.

De cinci ori campion mondial a pierdut conducerea în F1 lume 2019 dar s-a confirmat ca pilot regulat (al șaselea podium consecutiv).

Mercedes

La Mercedes a fost o corabie și Baku: Al patrulea Doppietta în primele patru curse ale Campionatului Mondial și șase victorii consecutive.

Tragerii de argint au deja un avantaj nebun asupra Ferrari: titlu determinat?