F1 2019: Mercedes dublu în China, Hamilton câștigă - Formula 1
1 Formula

Tot în Marele Premiu al Chinei de la Shanghai - a treia rundă a Campionatului Mondial de Formula 1 2019 - Mercedes a marcat o dublă: primul Hamilton, al doilea Bottas.

Așa cum ne așteptam Lewis Hamilton cucerit GP China a Shanghai și a luat comanda F1 lume 2019... Rasă caracterizată prin dominare Mercedes, autorul parantezei datorită locului doi Valtteri Bottas.

SURSE: Fotografie de Charles Coates / Getty Images

SURSE: Fotografie de Dan Istitene / Getty Images

SURSE: Fotografie de Mark Thompson / Getty Images

SURSE: Fotografie de Clive Mason / Getty Images

La Ferrari a obținut locul al treilea cu Sebastian Vettel iar al cincilea pătrat cu Charles Leclerc... Erorile de strategie l-au împiedicat pur și simplu pe Cavallino să prindă locul patru. Max Verstappen: Săgețile de argint au fost mult mai rapide astăzi.

Campionatul Mondial F1 2019 - Marele Premiu al Chinei: rapoarte

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas в GP în China a fost protagonistul unei anumite curse: după ce a obținut pole position, a fost ridiculizat de Hamilton.

Pentru șoferul finlandez, acesta este al treilea podium la rând: nu este chiar rău.

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lewis Hamilton Castigat Shanghai în ciuda tuturor lucrurilor (înainte de calificare Ferrari erau încă favoriți), lovind pole position și dominând cursa.

Numere uluitoare pentru campionul mondial în vigoare: a patra victorie în ultimele cinci Grand Prix, al cincilea podium la rând, primul loc în F1 lume 2019 și 14 podiumuri în ultimii 15 Grand Prix.

Sebastian Vettel (Ferrari)

Primul podium al sezonului pentru Sebastian Vettel в GP China A avut un început prost: la start a fost depășit de coechipierul Leclerc, iar în turul 11 ​​avea nevoie de ordine de comandă pentru a-și recâștiga poziția.

În cea de-a doua etapă a cursei, el s-a răscumpărat stabilind un timp perfect, dar Mercedes nu a mai putut ajunge astăzi.

Charles Leclerc (Ferrari)

Fără strategie greșită de perete Ferrari astăzi Charles Leclerc a terminat al patrulea, înaintea lui Verstappen (sau chiar al treilea, înaintea lui Vettel).

Monaco a fost forțat să iasă din boxe în turul 11 ​​pentru a face loc unui coechipier și a depășit prea multe ture autobuz rămâne în urmă.

Mercedes

Al treilea loc în primele trei jocuri F1 lume 2019.

La Mercedes domină sezonul EA Shanghai a fost – ca la Melbourne și spre deosebire de Sahir – cel mai rapid monoloc din campionat.