F1 2019 - Hamilton Regele Marii Britanii - Formula 1
1 Formula

Dubla lui Mercedes la Marele Premiu al Marii Britanii: Lewis Hamiton a trecut linia de sosire la Silverstone înaintea coechipierului său Valtteri Bottas și Charles Leclerc (Ferrari)

Lewis Hamilton cucerit GP britanic a Silverstone: la a zecea probă F1 lume 2019 - caracterizat printr-un bandaj Mercedes – pilotul britanic a trecut linia de sosire în fața coechipierului său, Finn Valtteri Bottas, și în Monaco Charles Leclerc (Ferrari).

Credite: Fotografie de Brin Lennon / Getty Images

Credite: Fotografie de Mark Thompson / Getty Images

Sebastian Vettel a terminat pe locul 36 după ce a eșuat în turul XNUMX după o coliziune din spate Max Verstappen (Al 5-lea): Șoferul german a întâlnit o mașină deteriorată pentru restul cursei și a luat și el 10 secunde di fin pentru provocarea unui accident.

Campionatul Mondial de F1 2019 - Bilete de raportare a GP britanic

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lewis Hamilton dominat GP britanic a Silverstone și - nemulțumit - a câștigat și un punct bonus datorită lui plimbare rapida obținută cu anvelope uzate.

Pentru șoferul englez care a furat primul loc de la Bottas datorită ajutorului masina de siguranta (dar ar fi câștigat oricum, deoarece coechipierul său ar trebui să se oprească din nou în boxe) Acesta este al cincilea succes în ultimele șase Grand Prix. F1 lume 2019.

Valtteri Bottas (Mercedes)

Valtteri Bottas ieri a fost grozav (stâlp) și în primele cercuri GP britaniccând a reușit să se apere împotriva atacurilor lui Hamilton. A ajuns pe poziția a doua după oprirea în echipă a echipamentului (favorizat de mașina de siguranță), dar nu ar fi ajuns în vârful podiumului. Silverstone: schimbarea anvelopelor nu este suficientă pentru el încă.

Un subcampion important pentru pilotul finlandez, dar și al șaselea Grand Prix consecutiv fără victorii: titlul mondial merge din ce în ce mai departe ...

Charles Leclerc (Ferrari)

Emoții și conținut: Charles Leclerc (3) și-a terminat al patrulea podium consecutiv și a fost protagonistul unui duel excepțional cu Verstappen și o depășire incredibilă împotriva lui Gasley.

Acum există doar trei puncte care îl separă pe pilotul Principatului de coechipierul său Vettel: cine s-ar fi gândit la asta la începutul sezonului?

Pierre Gasly (Red Bull)

A Silverstone am văzut-o pe cea mai bună Pierre Gasti tot timpul: Călărețul transalpin a răspuns bine celor care l-au criticat după cursa de acum două săptămâni în Austria.

Ieri a avut cea mai bună poziție pe grilă (locul cinci), iar astăzi a arătat cea mai bună poziție din carieră în cursă: locul 4.

Mercedes

Şaselea Doppietta și a noua victorie în primii zece ai Marelui Premiu F1 lume 2019.

A Silverstone toată lumea se aștepta la un triumf Mercedes și așa s-a întâmplat.